Nie wiemy przede wszystkim, jak urządzenie będzie ostatecznie wyglądało. Większość przecieków mówi o miksie SGS3 z Note 2, z czego więcej jednak czwórka odziedziczy po Note. Możemy więc spodziewać się bardziej kanciastej bryły, niż w przypadku SGS3.

Dlatego może się okazać, że pierwsze wycieknięte zdjęcia SGS4 (wersji dual-SIM) mogą okazać się prawdą. Troszkę szkoda – design S3 jednak dużo bardziej mi odpowiada – szczególnie mniej prostokątny, magnetyczny przycisk home i wspomniana już elegantsza, zaokrąglona bryła.

Na zdjęciach wydać też przeniesiony na dół głośniczek, przez co wiele osób uważa to urządzenie za jakiś wczesny prototyp. To akurat bardzo prawdopodobne umiejscowienie – dokładnie w taki sposób rozwiązano to też w Note 2.

A kolory? Pewnie tradycyjnie – na początku biały i niebieski, być może też szary.
Ekran

Wielką niewiadomą jest także wspomniany wcześniej ekran. Tutaj niestety pojawiły się dwie plotki i obie się wykluczają. Tego podzespołu osobiście jestem najbardziej ciekaw;)

Opcja pierwsza – Samsung zrobi to, co od dawna robi dobrze i postawi na własną, sprawdzoną technologię – AMOLED. Ostatnie, najnowsze informacje mówią nawet o zastosowaniu nie tyle czystego AMOLEDa, co jego wariacji – technologii PHOLED. Ma to zapewnić o 25% mniejsze zużycie energii, co przy tak dużym i gęstym ekranie może okazać się zbawieniem (patrz – żywotność np. Xperii Z).

Alternatywą byłoby zastosowanie ekranu LCD3 – czyli takiego, jak w najnowszym HTC One. Produkcja tak gęstych i zaawansowanych ekranów w przypadku zastosowania technologii AMOLED okazała się być „trudniejsza i bardziej czasochłonna, niż się wcześniej spodziewano” – mają to być rzekomo słowa jednego z pracowników Samsunga. Oczywiście wielu z takich pracowników Samsunga najczęściej w życiu żadnej siedziby firmy na oczy nie widziało – to tylko plotki i tak też należy je traktować.

Ja sam stawiam jednak na AMOLEDa. To technologia wręcz rozpoznawcza dla Samsunga i wątpię, żeby ot tak z niej zrezygnowano. Dodatkwo, oznaczało by to przyznanie się do błędu (błędu tu nie ma:p), przyznanie wyższości LCD nad AMOLEDem, co na pewno bezlitośnie wytykałaby konkurencja.

Pytanie tylko, czy Samsung wykorzysta jakąś ze swoich eksperymentalnych technologii. Koreańczyk pracuje obecnie nad ekranami o sześciokątnych subpikselach, które podobnież mają lepiej składać się na całość wyświetlacza.

Drugim takim eksperymentem jest zastosowanie zamiast subpiksela zielonego, zielono-żółtego. Nie wiem co to, ale chętnie zobaczę. Chociaż może to oznaczać powrót matryc PenTile;)